Ana içeriğe atla

Türkçe Sertifikası

Temel, Orta ve İleri Türkçe kurslarını tamamlayan öğrencilere sertifika verilir. Belgelerin geçerliliği, düzenleyen tarafından değil, belge üzerinde hareket edecek olan alıcı kurum tarafından belirlenir. Ayrıca kurumumuz bünyesinde Türkçe becerilerini belgelemek isteyen öğrenciler için Kültür Üniversitesi Türkçe Seviye Belirleme Sınavı yapılmaktadır.

TÜRKÇE SEVİYE BELİRLEME SINAVI

Bu sınav hangi sınıfa gireceğinizi belirleyecek sınavdır. Bu sınav sadece bir öğrencinin hangi sınıfa daha uygun olduğunu belirlemek amacıyla düzenlenir ve resmi bir geçerliliği yoktur.

Kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler daha önce Türkçe eğitimi almış ancak bunu kanıtlayacak belgeleri yoksa ücretsiz Türkçe Seviye Belirleme Sınavına girebilirler. Sınavdan sonra öğrencinin seviyesi hemen belirlenir ve uygun bir sınıfa yerleştirilir.

 

TÜRKÇE YETERLİLİK SINAVI (TOEFL ve IELTS gibi)

Kültür Üniversitesi Türk Merkezi öğretim üyeleri tarafından hazırlanan Kültür Üniversitesi Türkçe Seviye Belirleme Sınavı 4 ana bölümden oluşmaktadır: Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma. Konuşma bölümü hariç sınavın toplam süresi 2 saattir.

Sınav sonuçları Avrupa Dil Portfolyosuna göre değerlendirilir. Seviyeler şu şekildedir:

  • A1 – A2 (Temel Seviye)      A1: 20 – 49        A2: 50 – 59
  • B1 – B2 (Orta Seviye)        B1: 60 – 69        B2: 70 – 79
  • C1 – C2 (İleri Seviye)          C1: 80 – 89        C2: 90 – 100 

Sınav sonucunun yeterli olup olmaması belge ile başvurulacak kuruma bağlı olmakla birlikte, A1 ve A2 seviyeleri genellikle yetersiz kabul edilir. Merkezimiz tarafından düzenlenen sınav sonuç belgesi Türkiye'deki tüm üniversitelerde geçerlidir.

Kültür Üniversitesi Türkçe Seviye Belirleme sınavına başvurmak için bu sayfadaki başvuruyu doldurunuz.

 

Sınav için gerekli belgeler:

1. Adayın pasaportunun fotokopisi

2. Sınav ücretinin dekontu (Sınav ücreti Türk Lirası olarak 100 USD karşılığıdır.)